El emeği göz nuru kilimler ilmek ilmek işleniyor

Burdurlu kadınlar tarafından Burdur Belediyesi El Sanatları Merkezinde Alaca Kilimleri üretilmeye başladı.

Burdur Belediyesi El Sanatları Merkezini ziyaret eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, üretime başlanan Alaca Kilimleri hakkında bilgi aldı.

Kilimlerde Burdur’un kendi kültürünü yansıtan ve kendi motiflerini buluşturulduğuna dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Burdur Belediyesi olarak Burdur kültürüne de sahip çıkmaya devam ediyoruz. Alaca dokumalarından sonra Alaca Kilimi ile de yaptığımız çalışmanın ürünlerini almaya başladık. Kadınlarımız, bacılarımız, ablalarımız ve kardeşlerimiz eğitim süreçlerini tamamlayarak üretime geçtiler. Burdur’un kendi kültürünü yansıtan ve kendi motiflerini buluşturarak, Alyazma Kilimi ile de bu ürünleri bundan sonra tüketicinin beğenisine sunuyoruz.” dedi.

Her bir telinde el emeği, göz nuru var

Bu mesleğin gelecek nesillere aktarılmasın önemine değinen Başkan Ercengiz, “Her ilmeğinde her bir telinde el emeği, göz nuru var. Emekçilerimizin ürettiği bu göz nurunun karşılığında da istedikleri mesleğin korunması ve bir sonraki nesillere aktarılması bizim tek dileğimiz. Burdurlunun da alaca kilimlerine sahip çıkacağından da hiç şüphem yok. Yeni yılda alaca kilimlerine de tüketicinin beğenisine sunmaya hazırlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Close Search Window